2014/11/19

#3 dosis-sola-venenum.blogspot.com

Autor: Bellatrix
Typ: tekst wielorozdziałowy, niezakończony
Oceniona część: Mecz, cz. 1
Streszczenie: Nowe pokolejnie
Informacja autorki: brak

Informacja Rzan: Zaprosiłaś mnie na swojego bloga i oto jestem :) Żałuję tylko, że Twoje zaproszenie miało formę spamu, bez skomentowania niczego u mnie :) No nic, mam nadzieję, że ten komentarz u mnie na blogu skomentujesz, byłoby mi miło :) A teraz biorę się za Twój tekst i blog!
Dostęp do bloga: publiczny w dniu dodania komentarzy (19.11.2014)

Komentarz:


Cześć! Zaprosiłaś mnie na swojego bloga i oto jestem :) Żałuję tylko, że Twoje zaproszenie miało formę spamu, bez skomentowania niczego u mnie :) No nic, mam nadzieję, że ten komentarz u mnie na blogu skomentujesz, byłoby mi miło :) A teraz biorę się za Twój tekst i blog!

"Haffylpaff"? Poważnie? Hufflepuff. (zakładka występują)

"Rose.Przez" - spacja po kropce

"nakłonić.Przecież" spacja po kropce, lub przecinek zamiast kropki i wtedy "przecież" z małej litery.

"mesz !" - mecz i brak spacji przed wykrzyknikiem.

"szace" - szafce

"ślizgonami.  Gdyby" - Ślizgonami z dużej, ponieważ to nazwa własna i podwójna spacja - wystarczy jedna :)

"Huffelpaff" - Hufflepuff 0 mamy Internet, dlaczego tego nie sprawdziłaś? Mając czas pisać, powinnaś mieć chociaż chwilę by zapytać Wujka Google jak się poprawnie pisze nazwy domów.

"po kąbinować" - pokombinować

"-.-" - NIE WOLNO! ZA ŻADNE SKARBY NIE dodaje się emotikon do tekstu!

"gryfonów" - Gryfonów, nazwa własna, dlatego też duża litera

"Krótko. - odparł dobitnie" bez kropki po "krótko". Poniżej wstawiłam Ci dwa linki dot. interpunkcji w dialogach, dlatego też nie będę poprawiała jej w reszcie tekstu.

"do puki" - dopóki"

"Scorpius spojrzeli w stronę leżących Potterów." - skąd zabrał się tu nagle Scorpius?! Przed chwilą czytam o śniadaniu Gryfonów i teraz nagle on wyrasta spod ziemi?
"Co to Prima Aprilis" - Co to, Prima Aprilis?
"Quditcha." - Quidditcha

"Wdech, i wydech. Wdech, i wydech." - bez przecinków

"Ravenclavu" - Ravenclawu

"Raczej osoba siedząca obok. Niebieskie, duże oczy i zawsze idealnie ułożone włosy. Była taka idealna." - Pogubiłam się. Opis oczu, etc. dotyczy Scorpiusa czy tej dziewczyny?

"śmiechem na, który mdleją dziewczyny. Ale był upatrzony w niego." - przecinek przed "na", a nie "którym". I o co chodzi w drugim zdaniu? Nie rozumiem go.

"I tak ona tu podejdzie więc po" - przed "więc" przecinek

"Skorpiusa" - Scorpiusa

"nie wyraźną" - nie z przymiotnikami piszemy razem

"A uwierzcie nie robił tego często.: - po "uwierzcie" - przecinek

"drugię" - drugie

"do stajecie" - ... dostajciecie

"Kurwa ja zimno" - Kurwa, jak zimno.

"Huffylpaffu" - Hufflepuffu
Podsumowanie:
Tekst nie jest najgorszym jaki czytałam, jednak nie jest w moim guście. Zupełnie. Starasz się opisywać zachowanie bohaterów, jednak za mało. Postaraj się je rozszerzyć o opisy tego co dzieje się dookoła nich. Momentami niestety traciłam orientacje kto, co, gdzie, kiedy. Postaraj się właśnie tymi opisami zmniejszyć panujący w tekście chaos.
Dodatkowo obrazki, dlaczego je umieszczasz? Ja rozumiem, że fajne są, etc. Jednak możesz je umieścić w innej zakładce by nie zakłócały odbioru tekstu :)

Przed dodaniem sprawdź tekst. Takie nagminne błędy jak spacja za dużo, spacja za mało, można poprawić czytając go przed publikacją na blogu. Zauważyłam, że zawsze przed znakiem zapytania lub wykrzyknikiem stawiasz spację. Jest ona niepotrzebna.

Tutaj i tutaj, ale prostszym językiem, masz wyjaśnione jak pisać dialogi i jak używać w nich interpunkcji. Dodatkowo denerwują mnie u autorów błędy typy Hyffylpaff, Skorpius, Qudicz, etc... Sprawdzenie mi poprawnej pisowni trwało dosłownie chwilę. Nie każdy musi przecież wiedzieć jak dokładnie się pisze te słowa, ale autor powinien poświęcić czas na sprawdzenie tego. Dla mnie to brak szacunku dla swoich czytelników. Napisałam, dodałam i wio la! A nie tędy niestety droga. Jeżeli chcesz się doskonalić, pisać coraz lepiej musisz przyłożyć większą wartość do tego nie co, ale jak piszesz. Tak naprawę każde zachowanie można opisać tak, że aż czujesz zapach unoszący się w tekście. Życzę Ci, że i kiedyś Tobie to wyjdzie :) Jako radę ode mnie polecam Ci na prawdę zapoznać się z linkami co Ci podałam, poszukać info ogólnie o interpunkcji oraz by ćwiczyć warsztat opisuj wszystko, co widzisz :)

Pozdrawiam,
Rzan


3 komentarze:

 1. Jak spojrzeć na to z góry, to wyszło okropnie. Chyba naprawdę muszę poćwiczyć moją "poprawną" pisownie. Jeżeli to dla ciebie nie problem chciała bym, żebyś poprawiała błędy w moich dodanych postach. Chciała bym uniknąć znów takich wyrzutów sumienia. Czekam na odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bellatrix, nie na problemu :) W ciągu najbliższego tygodnia, jak tylko skończę tłumaczenie, będę mogła Ci sprawdzić. Wolisz bym mailem Ci podała informacje o błędach, czy w komentarzach pod danym rozdziałem?

   Rzan

   Usuń
  2. Jak tobie jest wygodniej. Dla mnie to bez różnicy. Na razie nie dodaje żadnych postów. Ale mam nadzieje, że zaczną się pojawiać.

   Usuń

Bardzo dziękuję za komentarz! Każde zdanie powoduje u mnie szeroki uśmiech oraz jest motywacją do dalszej pracy :)